טיפול פסיכולוגי בצפון

כיצד מתהווה חרדה חברתית?

כיצד מתהווה חרדה חברתית?חרדה חברתית (Social Phobia) היא חשש מהימצאות בקבוצה סגורה, או בחברה בכלל. אפילו המילה "קבוצה" מעוררת רתיעה אצל אנשים הסובלים מחרדה חברתית, כאילו המילה עצמה טומנת בחובה משמעות שלילית, וזאת למרות שרוב חיינו אנו מבלים בקבוצות: החל מגן הילדים ובית הספר, ועד לקבוצת הכדורגל האהובה עלינו או קבוצה של התעמלות אירובית או להקת זמר שבה אנו משתתפים.
מה אפוא הסיבה לכך שהחרדה החברתית כה גדולה אצל אנשים מסוימים, עד שעצם הביטוי "קבוצה" מעורר אצלם חלחלה?

ילדים קטנים עלולים לסבול מבעיה חברתית, שמתבטאת בפחד מילדים אחרים, בסירוב ללכת לגן או לבית-הספר ובהימנעות מהליכה לחוגים ומהתערבות עם ילדים אחרים אחרי שעות הלימודים. גם בני נוער ומבוגרים שמתלוננים על חרדה דומה נזקקים לטיפול פסיכולוגי. הסיבות לכך רבות ושונות, ועיקרן הפחד להיפגע על ידי ילדים או אנשים בוגרים, לחוות השפלה או עוינות, ולהימנע ממצבים מביכים; ילד או מבוגר שסובלים מחרדות חברתיות צפויים לבדידות ולניכור, ועלולים להישאר מאחור בכל הנוגע ללימודים או להישגים במקום העבודה. אין ספק שאם מדברים על עזרה נפשים במצבים כאלה, טיפול פסיכולוגי בצפון יכול בהחלט לעזור לכל מי זקוק לעזרה.

הפחד מפגיעתם של בני אדם אחרים הוא פחד ממשי ומבוסס, ונמצא במידה זו או אחרת אצל כל אחד מאיתנו. ובכל זאת אנחנו הולכים לעבודה, למקומות בילוי ולמפגשים חברתיים. אנחנו מתגברים על הפחד ומצטרפים לוועד ההורים בבית-הספר של ילדנו או לסדנאות שבהם פוגשים אנשים אחרים. אולם מה קורה כאשר האדם מרגיש כי חייו מצטמצמים עקב החרדה הזאת, והוא ממעט ככל האפשר לבוא בין הבריות. אדם כזה מרגיש את עצמו בודד, חיי החברה חסרים לו למרות חרדתו מפניהם. במקרים מסוימים עצם היציאה מהבית או הליכה למפגש חברתי תתבטא בסימפטומים פיזיים, כגון כאב ראש או כאבי בטן. החרדה החברתית גם עשויה להגשים את עצמה, וכמו התרנגולות בלול שמנקרות את חברתן הפצועה כך יתאכזרו האנשים אל אותו אדם החושש מפניהם.