טיפול פסיכולוגי בצפון

חרדה תפקוד בחיי היום יום

חרדה תפקוד בחיי היום יוםחרדה היא מצב פסיכולוגי או פיזיולוגי. אדם הלוקה בחרדה מרגיש קושי לתפקד בחיי היום יום  מול מצבים שבתנאים רגילים היה עובר אותם מבלי להרגיש כלל וכלל כל קושי מיוחד. במצב חרדה, אדם מרגיש דאגה ואי שקט מול קשיים אמיתיים או דמיוניים. החרדה וחוסר האונים במצבי לחץ, יכולים להיות בלתי מודעים.
חרדה היא תופעה נפוצה אצל מבוגרים וילדים כאחד. זאת התופעה הנפוצה ביותר באוכלוסיות בריאות, מתפקדות ונורמטיביות. אצל אנשים שסובלים מהפרעות נפשיות שונות עלולים לפתח גם מצב חרדה.
פסיכולוגים מומלצים מסבירים שמצבי חרדה יכולים להתפתח מגורמים רבים ושונים ולא תמיד ניתן לדעת מהם הגורמים שבעטים התחילה התופעה. חרדה יכולה להתפתח כתוצאה מטראומה, מאורח חיים אינטנסיבי ולחוץ, מגורמים פיזיים, תורשה, תהליכים כימיים וכו'.
פסיכולוגים ופסיכיאטרים שחקרו את תופעת החרדה מעריכים ש- 7 עד 10 אחוזים באוכלוסיה סובלים מהתקפי חרדה בדרגה כזו או אחרת. חוקרים אחרים סבורים שהתקפי חרדה בעוצמות קלות תוקפים את רוב האנשים בתקופה כלשהי בחייהם.
כיום יש טיפולים יעילים למדיי בתופעת מצב חרדה למרות זאת רק שליש מהלוקים בה פונים לטיפול בבעיה. חוסר הפנייה לטיפול נובע מחוסר מודעות למצב החרדה או פחד מהסטיגמה של חולה נפש.

חסמיני חרדה

לחרדה יש תסמינים רבים. תסמינים פיזיולוגים שמתאפיינים בדפיקות לב מואצות, לחץ דם גבוה, אישונים מורחבים, הזעת יתר, קוצר נשימה, כאבי ראש וכאבי בטן חזקים בדחיפות גדולה, טשטוש ראיה, צורך דחוף בהטלת שתן, סחרחורת או חולשה. תופעות אלה יכולות להופיע חלקן או רובן אצל הלוקה במצב חרדה. אדם הלוקה בהתקף חרדה שנתקל במצב מלחיץ מגיב ב"הילחם או ברח" וכתוצאה מכך עולה לחץ הדם דפיקות הלב מואצות ולזה נוספים תסמינים נוספים שמגבירים את מצב החרדה.
תסמיני חרדה פסיכולוגיים –  מתח, אי שקט נפשי, תחושות של דאגה מופרזת ופחד, הרגשת חוסר ביטחון וצורך להישען על מישהו וצורך להשתמש באמצעי הגנה מופרזים. חלק קטן מהלוקים במצבי חרדה נתקפים בפאניקה ואימה שמופיעים בפתאומיות ומתפתחת הרגשת סכנה ממשית. למרות שיתכן שהרגשת הסכנה יכולה להיות בלתי הגיונית לחלוטין האדם נכנס למצב של אימה כה גדולה שיכולה לגרום להתעלפות.לפעמים האדם מרגיש שהוא עומד למות ולכן לפעמים מזהים מצב חרדה כאילו הוא התקף לב.