טיפול פסיכולוגי בצפון

האם כל עצבות היא דיכאון

האם כל עצבות היא דיכאוןגם אם יבוא מישהו ויפתח את לבו בתואנות שונות לגבי דיכאון שבו הוא נמצא, הרי שלא תמיד באמת מדובר בדיכאון. תופעות כמו עצבות זמנית, דכדוך מסיבות שונות, או ייאוש מסוים כתוצאה מאירועים שלא הסתיימו בצורה נעימה למשל, אינן מעידות על בעיה קלינית כלשהי. תחושות שליליות שונות מלוות אותנו לעתים במשך תקופה לא קצרה, אך כשהזמן עושה את שלו המצוקה חולפת ואז אין באמת צורך של טיפול בדיכאון.

אם שואלים פסיכולוג עד הבית הם יטענו שכאשר הרגשות הופכות להיות חריגות וקיצוניות עד לרמות שהן יוצאות מכל פרופורציה הרי שיש אפשרות להציג זאת כדיכאון קליני. כאן כבר מדובר בתחושות שונות וקשות כמו מועקה, ריקנות, פאסיביות רבה, תשישות לא מוסברת, או חוסר של תחושה בכלל. מי שסובל מדיכאון יכול גם לאבד את היכולת למצוא הנאה מכל דבר כמעט, ומהסביבה בכלל. דיכאון של מישהו יכול לנוע החל מהפרעה מינורית בעלת טווח קצר ועד לכזאת שמתמשכת ומפריעה לכל הסובב אותו ואפילו יכולה לסכן חיי אדם.

טיפול בדיכאון יתבצע בצורות שונות

תרופות – בעזרת סוגים של תרופות אנטי דיכאוניות שעובדות על העלאת רמה של נוירו טרנסמיטורים מסוימים הנמצאים במוח (בד"כ מדובר בחומרים כמו סרוטונין, נוראפינפרין ודופאמין).
צמחי מרפא – כמעט לכל תחום חודרים צמחי המרפא השונים וכך גם בנושא של דיכאון, אולם אלו צריכים להילקח לאחר שמתייעצים עם רופא בלבד.
טיפול חשמלי ECT – טיפול זה מתאים גם לאלו הסובלים מדיכאון חמור ומצבם אינם משתפר בעזרת תרופות (או שאלו עושות להם תופעות לוואי קשות).