טיפול פסיכולוגי בצפון

דיכאון אחרי לידה בקרב גברים

דיכאון אחרי לידה בקרב גבריםדיכאון מוגדר פעמים רבות כ"מחלת המאה" בה לוקים מיליוני אנשים בכל הגילאים. לדיכאון סימנים רבים, ומדובר על תופעה שלעתים היא חמקמקה לזיהוי, אך תמיד משפיעה באופן עוצמתי ומאמללת את הסובל ממנה, בין אם מדובר על תקופה קצרה או ארוכה. דיכאון אחרי לידה הוא תופעה נפוצה מאוד בעיקר בקרב נשים, אך בהחלט יכולה לתקוף גם גברים – כמובן שבאופן שונה, עם תסמינים אחרים וטיפול אחר.

דיכאון אחרי לידה בקרב גברים מקורו בגורמים פסיכולוגים בלבד, בעוד שבקרב נשים מדובר על שני גורמים נוספים: גורם ביולוגי – שינוי כימי והורמונאלי במוח לאחר ההריון והלידה; וגורם פיזיולוגי – עקב שינוי הגוף בעקבות הלידה. ההיבט הפסיכולוגי בקרב גברים במסגרת דיכאון לאחר לידה מתרכז במחשבות, חרדות ופחדים הקשורים באופן ישיר או בעקיפין ללידה. יתכן שיש צורך למצוא מטפל זוגי בצפון כדי לעזור במצבים מיוחדים כאלה.

בין השאר יכול להתבטא דיכאון אחרי לידה בקרב גברים בחשש שלא יוכלו לפרנס את המשפחה הגדלה; באי הפנמה של תפקיד האבהות; בדחייה כלפי האישה או התינוק; בתחושה של חוסר אונים לעומת האישה ותפקודה; בחוסר עניין או מעורבות משפחתית; או בבעיות מן העבר שצפות ועולות עקב הלידה והאבהות. מכיוון שתופעת דיכאון אחרי לידה בקרב גברים פחות נפוצה או מוכרת עובר לעתים זמן רב עד שהגבר מגיע לקבלת סיוע כזה או אחר, או מודע בכלל לעובדה כי הוא בדיכאון, בעיקר לאור העובדה כי האישה מקבלת את מרבית תשומת הלב לאחר הלידה.